256 - Lajmet | MMPH

Lajmet

Matoshi: Po shpërblejmë aktivizimin e banorëve të Doberqanit në mbrojtjen e mjedisit

02 December 2019 -  Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot në  Gjilan mori pjesë në ceremoninë e  fillimit të punimeve pë…

më shumë
Matoshi: 400 mijë euro nga MMPH për ndërtimin e Parkut Memorial të UÇK-së në Jezerc

04 November 2019 -   Ministri i mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ka pritur sot në takim kryetarin e komunës së Ferizajt, Agim Aliu, me të cilin kanë n&eu…

më shumë
Mbahet punëtoria e pestë për trajnimin e zyrtarëve komunal për procedurat e trajtimit…

19 September 2019 -  Në Pejë u mbajt punëtoria e rradhës e cila kishte për qëllim prezantimin e Udhëzimeve Administrative të dala nga Ligji për Trajtimin e Nd&e…

më shumë
Lansohet fushata “Ec me ne”, apelohet për përdorim të transportit publik dhe biçik…

17 September 2019 -  Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, lansoi dje në Fushë Kosovë, kampanjën “Ec me ne”, e cila ka për qëllim  ngritjen e …

më shumë
Ministri Matoshi: Nga sot fillon trajtimi i ndërtimeve pa leje

15 July 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi së bashku me sekretarin, Arben Çitaku dhe drejtorin e Departamentit për Planifikim Hapësinor, Nd&eum…

më shumë
Matoshi para deputetëve: MMPH po i disiplinon operatorët

08 July 2019 -

më shumë
Matoshi në Abu Dhabi: Kërkon përfshirjen e Kosovës në mekanizmat ndërkombëtar

02 July 2019 -  Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, me ftesë të Ministrit të Mjedisit të Emirateve të Bashkuara Arabe, Thani Ahmed Al Zeyoudi,…

më shumë
Ministri Matoshi, kërkon urgjentisht fillimin e hetimeve për rastin e paraqitur nga depu…

28 June 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ka kërkuar sot zyrtarisht nga organet e hetuesisë që të fillojnë menjëherë hetimet n&e…

më shumë
Ministri Matoshi: Në Ferizaj po investojmë miliona euro në fushën e mjedisit

27 June 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, vizitoi sot Komunën e Ferizajt, me ç’ rast së bashku me Kryetarin e  kësaj komune Agim A…

më shumë
Ministri Matoshi: Harta Zonale dokumenti më i rëndësishëm për planifikim hapësinor

19 June 2019 - Prishtinë, 19 qershor - Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, sot ka bërë hapjen zyrtare të shqyrtimit publik për Hartën Zonale të Kosov&eu…

më shumë
Ministri Matoshi priti në takim komandantin e KFOR-it, diskutuan për mbrojtjen e mjedisi…

19 June 2019 - Ministri Matoshi priti në takim komandantin e KFOR-it, diskutuan për mbrojtjen e mjedisit Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ka pritur sot në…

më shumë
Ministri Matoshi pranon një donacion nga projekti 4 milion dollarësh i Japonisë në Kos…

12 June 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot ka pranuar një donacion shumë të vlefshëm nga Qeveria Japoneze, në kuadër të proje…

më shumë
Ministri Matoshi pret në takim delegacionin estonez, koordinohen për mbrojtjen e mjedis…

05 June 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot ka pritur në takim zëvendësministrin e Ministrisë së Mjedisit të Republikës së…

më shumë
Ministri Matoshi: Me 28 nëntor përurojmë projektin e lumit Mirusha në Gjilan

24 May 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, së bashku me kryetarin e komunës së Gjilanit, sot kanë nënshkruar një memorandum bashkë…

më shumë
Matoshi priti në takim përfaqësuesit e UN-HABITAT në Kosovë, diskutuan për planifiki…

23 May 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ka pritur sot në takim drejtoren e UN-HABITAT në Kosovë, Gwendoline Mennetrier , me të cilën&nbs…

më shumë
Ministri Matoshi: Nga 28 Nëntori Pashtriku dhe Vërmica- zona të mbrojtura të Kosovës …

22 May 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot në Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit, ka pritur në takim Ministrin e Mjedisit dhe …

më shumë
Ministri Matoshi para studentëve ndërkombëtar: E ardhja jonë do të varet shumë nga…

22 May 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ka pritur në takim një grup të studentëve dhe profesorëve të Universitetit të Berlinit…

më shumë
Dita Ndërkombetare e Biodiversitetit shënohet edhe në Malet e Sharrit

22 May 2019 - Me qëllim rritjen e ndërgjegjësimit lidhur me biodiversitetin, Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, shënoi Ditën Ndërkombëtare të Bio…

më shumë
Matoshi në Plemetin: Kosova do të jetë ambientalisht mirë, kur Obiliqi të jetë mirë

22 May 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, mori pjesë në  aktivitetin e mbjelljes së fidaneve, të organizuar nga Let’s Do It Kosova d…

më shumë
Ministri Matoshi mbështet 4 komuna me projekte në vlerë rreth 1 milion euro

21 May 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ka pritur sot në takim kryetarët e 4 komunave të Republikës së Kosovës: Prizren, Podujev&eu…

më shumë
Ministri Matoshi takon ambasadorin austriak, koordinohen për bashkëpunim në fushën e m…

17 May 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ka pritur sot në takim ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, me të cilin kanë …

më shumë
Ministri Matoshi prezantoi para qytetarëve projektin e hidro-sistemit “Kikë – Kremen…

16 May 2019 - Ministri i Mjedisit , Fatmir Matoshi, sot mori pjesë  në diskutimin publik për projektin “Hidrosistemi Kikë-Kremenatë”, në Kamenicë, n&eum…

më shumë
Ministri Matoshi: Krahas projekteve zhvillimore të mbrojmë mjedisin nga degradimi

16 May 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi sot mori pjesë në përurimin e përfundimit të punimeve në rehabilitimin e shtratit të lu…

më shumë
Ministri Matoshi: Po investojmë rreth 3 milion euro në Skenderaj, Istog, Viti dhe Deçan

15 May 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi së bashku me kryetarët e komunave: Skenderaj, Istog, Viti dhe Deçan, kanë nënshkruar disa memor…

më shumë
Matoshi kërkon angazhim më të madh nga Kompanitë Regjionale të Mbeturinave

13 May 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, është takuar me anëtarët e Pamkos-it, Asociacion i Kompanive Regjionale të Mbeturinave të R…

më shumë
Ministri Matoshi dhe kryetari i Mamushës, Krasniç, diskutojnë për projekte mjedisore

13 May 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi është takuar me kryetarin e Komunës së Mamushës, Abdulhadi Krasniç, me të cilin ka di…

më shumë
Ministri Matoshi dhe ambasadori i Turqisë, Sakar dakordohen për bashkëpunim në fushën…

10 May 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot është takuar me Ambasadorin e Turqisë në Kosovë, Çağrı Sakar , me të cilin ka …

më shumë
MMPH investon në Ranillug 100 mijë euro për parandalim të vërshimeve

10 May 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, dhe kryetari i komunës së Ranillugut, Vladica Aritonoviq, sot kanë nënshkruar një Marrëvesh…

më shumë
Ministri Matoshi dhe deputetët koordinohen për vizita të përbashkëta në teren

02 May 2019 - Ministri i Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot ka raportuar para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planif…

më shumë
MMPH ndan 80 mijë euro për ndërtimin e ujësjellësit në Partesh

02 May 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi dhe kryetari i komunës së Parteshit, Dragan Petroviq, sot kanë nënshkruar një Marrëveshje Mi…

më shumë
Matoshi bënë thirrje për mos ndezjen e gomave për 1 Maj

30 April 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi me rastin e ditës ndërkombëtare të punëtorëve, 1 Maj, duke iu uruar të gjithë pun&…

më shumë
Nënshkruhet memorandumi i bashkëpunimit për organizimin e Javës për Zhvillim të Qën…

26 April 2019 - Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe Ministria e Zhvillimit Ekonomik, në bashkëpunim me Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian…

më shumë
IUCN e mirëpret Kosovën si anëtare të tij të re

25 April 2019 - Unioni Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës- IUCN, me rastin e anëtarësimit të Republikës së Kosovës, ka përgëzuar dhe mirëpri…

më shumë
MMPH dhe UN- HABITAT ndihmojnë komunat e Kosovës në hartimim e dokumenteve të planifi…

18 April 2019 - Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, me përkrahjen e Programit  për Zhvillim Gjithëpërfshirës, implementuar nga UN-HABITAT, në partne…

më shumë
Matoshi: Kryeqyteti shumë shpejt me Hartë Zonale

16 April 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi dhe kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, sot kanë nënshkruar një Marrëveshj…

më shumë
Matoshi në Plemetin: Kosova do të jetë ambientalisht mirë, kur Obiliqi të jetë mirë

15 April 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, së bashku me ministrin e Zhvillimit Rajonal, Rasim Demiri, deputetët Duda Balje dhe Bahrim Shabani,  zv.mi…

më shumë
Matoshi: Nxënësit ambasadorë të mjedisit

12 April 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot ka pritur në një takim nxënësit dhe mësimdhënësit e shkollave fituese të &ldq…

më shumë
MMPH-ja investon 60 mijë euro në Rahovec për parandalimin e vërshimeve

12 April 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi dhe kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, sot kanë nënshkruar një Marrëveshje Mir&e…

më shumë
MMPH financon projektin për rehabilitimin e shtratit të lumit Klina

12 April 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi dhe kryetari i Komunës së Klinës, Zenun Elezaj, sot kanë nënshkruar një Marrëveshje Mir…

më shumë
Matoshi : Administrimi i tokës i njëjtë për secilin qytetar pa dallim gjinie, gjuhe ap…

11 April 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot ka marrë pjesë në takimin e Komitetit Ndërministror për Administrimin e Tokës, në …

më shumë
Matoshi: Me veprime konkrete po luftojmë ndotjen e ajrit

10 April 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot ka marrë pjesë në tryezën për mjedisin dhe shëndetin me fokus në ndotjen e ajrit, …

më shumë
Matoshi: Kosova e pastër për të gjitha komunitetet

08 April 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot ka marrë pjesë në aksionin  për pastrimin e njërës nga lagjet ku jeton komuniteti …

më shumë
Ministri Matoshi: Bujanoci do të ketë mbështetjen e MMPH-së

08 April 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot është takuar me kryetarin e Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, me të cilin ka biseduar p&e…

më shumë
Ministri Matoshi refuzon përfaqësimin e Kosovës në mënyrë të pabarabartë me shtet…

05 April 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ishte i  ftuar për të marrë pjesë në konferencën  ministrore për Ballkanin P…

më shumë
Matoshi njofton deputetët me veprimet e ministrisë ndaj hidrocentraleve dhe gurëthyes…

02 April 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, në mbledhjen e komisionit parlamentar për bujqësi, pylltari, zhvillim rural, mjedis dhe planifikim hap&eum…

më shumë
Ministri Matoshi në Stamboll: Mjedisi sfidë për rajonin

29 March 2019 - Në hapje të konferencës ndërkombëtare për mjedisin IREMCON III në Stamboll të Turqisë, ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmi…

më shumë
Ministri Matoshi, u takua me zëvendësministrin turk të mjedisit dhe urbanizmit

28 March 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, së bashku me Ministrin e Mjedisit të Maqedonisë Veriore Sadullah Duraku, u pritën në Stamboll, n…

më shumë
Ministri Matoshi në Stamboll, hapi panairin më të madh të Euro-Azisë për teknologjin…

28 March 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, me ftesë të organizatorëve ka marrë pjesë në hapjen e panairit më të madh të…

më shumë
Matoshi bënë thirrje për mbrojtjen dhe përdorimin racional të ujit

22 March 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot ka marrë pjesë në shënimin e 22 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Ujit dhe 23 ma…

më shumë
Matoshi e Ahmeti koordinojnë projektet për Prishtinën

21 March 2019 - Prishtinë, 21 mars 2019 – Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH), Fatmir Matoshi, sot ka pritur në takim kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti, s&eum…

më shumë
Matoshi: Të bëhet sa më shpejtë ndërrimi i filtrave në Kosovën B

21 March 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi sot ka vizituar Termocentralin Kosova B, me ç 'rast është takuar me drejtorin e KEK-ut, Njazi Tha&cce…

më shumë
Kosova dhe Suedia me Memorandum të bashkëpunimit në fushën e mjedisit

21 March 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi së bashku me përfaqësuesit e departamenteve AMMK-së dhe ARPL-së sot kanë lans…

më shumë
Matoshi e Brusa lansuan aplikacionin mobil për prezantimin e të dhënave mbi cilësinë …

18 March 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, së bashku me shefin e Seksionit për Bashkëpunim në Zyrën e BE-së në Kosovë, Luigj…

më shumë
Ministri Matoshi: Orllani po bëhet me Ujësjellës

15 March 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot mori pjesë në tryezën e diskutimit, të organizuar nga organizata jo-Qeveritare, “Sundimi i …

më shumë
Ministri Matoshi dhe ministrja Hoxha koordinohen për projektet e fondeve IPA

11 March 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, së bashku me sekretarin Arben Çitaku dhe këshilltarët politik, sot kanë pritur në takim m…

më shumë
Matoshi e Lluka në Podgoricë, nënshkruajnë deklaratë të përbashkët me shtetet e B…

21 February 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, së bashku me ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, morën pjesë në takimin Ndër Ministr…

më shumë
Matoshi në Gjilan, mbjell drunjë në prag të 11 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës

15 February 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor,  Fatmir Matoshi, sot ka vizituar Komunën e Gjilanit, me ç'rast është takuar nga kryetarin e komunës, …

më shumë
Ministria e Mjedisit dhe GIZ-i Gjerman me projekt 3 milion euro

13 February 2019 - Prishtinë, 13 shkurt: Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, së bashku me përfaqësuesit e Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusa…

më shumë
MMPH dhe GIZ lansuan grantin 7 milionësh për menaxhimin e mbeturinave

12 February 2019 - Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, mbështetur nga Qeveria Gjermane, përmes Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH dhe Zyra e Bas…

më shumë
Ministri Matoshi: Po investojmë 1 milion euro në Lumin Sitnica në Lipjan

08 February 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot ka vizituar komunën e Lipjanit, me ç ‘rast është takuar me kryetarin Imri Ahmeti dhe n&eu…

më shumë
Shënohet dita ndërkombëtare e ligatinave

01 February 2019 - Me rastin e 2 Shkurtit-Ditës Ndërkombëtare të Ligatinave, Instituti i Kosovës për Mbrojtjen e Natyrës/Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit t&eu…

më shumë
Mmph vlerëson prezantimin e veprave artistike të të rinjve në Evropë

31 January 2019 - Pas suksesit të madh që ka arritur ekspozita e nxënësve me titull: "New Urbanistic and Culture of Cohabitation in Kosovo“, në Bienalen e Venecias, fondaci…

më shumë
Ministri Matoshi pret në takim zyrtarë të BB-së, flasin për projektet në fushën e a…

29 January 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ka pritur sot në takim menaxheren e projektit mbi cilësinë e ajrit, Kseniya Lvovsky dhe eksperten, Klas Sa…

më shumë
Ministri Matoshi merr mbështetje nga Let’s Do It World, Kosova do të kryesoj për dy v…

26 January 2019 -  Republika e Kosovës, sot zyrtarisht ka marrë besimin e “Let’s Do It World”, për koordinimin dhe kryesimin e Ditës Botërore të Pastrimit.…

më shumë
Ministri Matoshi takon presidenten Estoneze, diskutojnë për bashkëpunim në fushën e m…

25 January 2019 - Talin, 25 janar  2019 – Ministri i Mjedisit dhe Planifikimi Hapësinor, Fatmir Matoshi, në kuadër të konferencës së Ditës Botërore të P…

më shumë
Matoshi merr përkrahje nga Koreja e Jugut në fushën e mjedisit

22 January 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, së bashku me zyrtarët, Ilir Morina nga AMMK,  Muhamet Malsiu nga Departamenti i Mbrojtjes së Mjedisit…

më shumë
Mmph dhe Giz-i me projekt për kthimin e shisheve të plastikës, qelqit dhe kënaçeve

22 January 2019 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, së bashku me sekretarin, Arben Çitaku dhe këshilltarët politik janë takuar me sekretaren e par…

më shumë
Në Pejë, ka filluar implementimi i monitorimit për projektin e adresave

18 January 2019 - Përmes Autoritetit Norvegjez për Kadastër dhe Hartografi Statens kartverk, Qeveria e Norvegjisë për shumë vite ka përkrahur Agjencinë Kadastrale t&eum…

më shumë
Ministri Matoshi premtoi se shumë shpejt Kamenica do të bëhet me rezerva të mjaftueshm…

16 January 2019 - Pas takimit të Ministrit Matoshi me Ekspertët e Bankës Botërore, zyrtarët e MMPH dhe të ministrive të linjës, vizituan Komunën e Kamenic&eum…

më shumë